Home >> Athletes >> World Champions in China

World Champions 1996-1997

2004-04-29 14:05:00 COC Website
Sports Name Competition Date Venue
    1996   
Short-track Speed Skating        
Men's 1000m Li Jiajun World Championships 3.1-3 Hague(Holland)
Gymnastics        
Women's free exercise Kui Yuanyuan  32nd World Championships for Individual Events 4.15-21 Porto Rico
Men's all-around Li Xiaoshuang 26th Olympic Games 7.24 Atlanta
(U.S.A.)
Athletics        
Women's 5000m Wang Junxia 26th Olympic Games  7.28 Atlanta
(U.S.A.)
Swimming        
Women's 100m freestyle Le Jingyi 26th Olympic Games 7.20 Atlanta
(U.S.A.)
Women's 3m springboard Fu Mingxia   7.31  
Women's 10m platform     7.27  
Fin Swimming        
Men's 50m fin Li Yong 8th World Championships 8.18-25 Hungary
Men's 50m apnea Liu Qiurong      
Men's 100m scuba        
Women's 50m fin Li Shaozhen      
Women's 100m fin Wu Xiaohui      
Women's 200m fin Liu Qi      
Women's 400m fin Wang Yan       
Women's 800m fin             
Women's 1500m fin            
Women's 4X100m fin relay Wu Xiaohui
Li Shaozhen
Liu Qi
Zhou Yanhui 
          
Women's 4X200m fin relay Liu Qi
Wang Yan
Jin Fan
Wu Xiaohui 
         
Women's 50m apnea Li Shaozhen            
Women's 100m scuba         
Women's 400m scuba Jin Fan             
Women's 800m scuba           
Shooting            
Women's 25m sporting pistol Li Duihong  26th Olympic Games  7.26  Atlanta(U.S.A.) 
Men's 10m moving target   Yang Ling        
Judo         
+72kg class  Sun Fuming 26th Olympic Games  7.20  Atlanta(U.S.A.) 
Table Tennis           
Women's singles Deng Yaping  26th Olympic Games  7.31  Atlanta(U.S.A.) 
Women's doubles Deng Yaping
Qiao Hong 
  7.29    
Men's singles Liu Guoliang      8.1    
Men's doubles Kong Linghui
Liu Guoliang 
    7.30   
Women's singles Deng Yaping  1st World Women's Cup  9.30  Hong Kong(China) 
Men's singles Liu Guoliang   17th World Men's Cup 10.27  Nimes
(France) 
Badminton          
Women's doubles Ge Fei
Gu Jun 
26th Olympic Games  7.31  Atlanta(U.S.A.) 
Women's doubles   16th World Cup   12.11-15 Djakarta(Indonesia) 
Men's singles Dong Jiong           
Weightlifting         
46kg snatch Guang Hong  10th World Women's Championships  5.4  Warsaw (Poland) 
46kg C&J           
46kg total           
50kg snatch Liu Xiuhua      5.5    
50kg C&J         
50kg total           
54kg snatch Zhang Xixiang      5.6   
54kg C&J          
54kg total          
59kg snatch Chen Xiaomin        
59kg total           
64kg snatch Li Hongyun    5.7    
64kg C&J          
64kg total          
70kg C&J Tang Weifang     5.8    
70kg total          
76kg snatch Li Yan      5.9   
76kg C&J           
76kg total          
83kg snatch Wei Xiangying     5.10  
83kg total            
+83kg C&J Wan Ni         
+83kg total          
59kg total Tang Lingsheng  26th Olympic Games  7.21  Atlanta(U.S.A.) 
70kg total Zhan Xugang     7.23    
Rowing         
Women's light four-oars Liu Meiling
Zhong Aifang
Wang Fang
Liu Bili 
World Championships   8.6-11 U.K. 
Wrestling           
52kg class Zhong Xiu'e  World Women's Championships    Hungary 
75kg class Liu Dongfeng        
Summer Biathlon         
Women's 4.5km cross-country race Yu Shumei  1st World Championships  9.26-29  Austria 
Sports Acrobatics          
Men's pairs all-around Li Renjie
Song Min 
13th World Championships  10.3-6  Germany 
Men's pairs Routine I          
Men's pairs Routine II         
Women's pairs all-around Chen Mei
Liang Haiqiong 
         
Women's pairs Routine I             
Women's trios all-around Wang Ju
Zhou Dan
Ji Xiaolu 
        
Women's trios Routine I         
Women's trios Routine II         
Aero Modelling          
F2B individual Han Xinping  World Championships  7.22-28  Sweden 
F2B team Han Xinping
Niu Anlin
Wang Hongwei 
       
Parachuting         
Women's team accuracy Lai Xiaoli
Zheng Hongyan
Sheng Jun
Wei Ning
Song Yanwei
23rd World Championships 9.19-23 Hungary
Speed Skating        1997   
Women's 500m Xue Ruihong World Cup Finals Germany
Women's 500m total         
Women's 500m   World Championships for Individual Events    Poland
Women's 500m total           
Short-track Speed Skating        
Women's 500m Yang Yang World Championships   Japan
Women's 1000m          
Women's overall          
Swimming        
Women's 100m backstroke Lu Donghua  3rd World Short Course Championships   Sweden
Women's 200m backstroke Chen Yan      
Women's 200m butterfly Liu Limin      
Women's 4X100m freestyle relay Le Jingyi
Chao Na
Shan Ying
Nian Yun
     
Women's 4X200m freestyle relay Wang Luna
Nian Yun
Chen Yan
Shan Ying
     
Women's 4X100m medley relay Lu Donghua
Han Xue
Cai Huiyu
Le Jingyi
     
Men's 1m springboard Liu Ben 10th World Cup   Mexico
Men's 3m springboard synchronized Gong Min
Xu Hao
     
Men's 10m platform synchronized Huang Qiang
Li Chengwei
     
Women's 1m springboard Zhang Jing      
Women's 3m springboard synchronized Zhang Jing
Shi Lei
     
Women's 10m platform synchronized Wang Rui
Chi Bin
     
Women's team   China    
Mixed team China      
Gymnastics        
Men's team  China  33rd World Championships   Switzerland
Men's parallel bars Zhang Jingjing      
Shooting      
Women's sporting pistol Tao Luna  World Cup Finals   Switzerland
Wrestling        
46kg class Zhong Xiu'e 10th World Women's Championships   France
Table Tennis         
Men's team  China 44th World Championships   U.K.
Women's team        
Women's singles Deng Yaping      
Women's doubles Deng Yaping
Yang Ying
     
Men's doubles Kong Linghui
Liu Guoliang
     
Mixed doubles Liu Guoliang
Wu Na
     
Women's singles Wang Nan  2nd World Women's Cup   China
Badminton        
Mixed team China 5th World Mixed Team Championships (Sudirman Cup)    U.K.
Women's singles Ye Zhaoying 10th World Championships    
Women's doubles Ge Fei
Gu Jun
     
Mixed doubles Ge Fei
Liu Yong
     
Men's singles Sun Jun 17th World Cup   Indonesia
Women's doubles Ge Fei
Gu Jun
     
Mixed doubles Ge Fei
Liu Yong
   
Sports Acrobatics        
Women's pairs all-around Lao Peiling
Liao Xinxin
14th World Championships   U.K.
Women's pairs Routine I        
Men's pairs all-around Song Min
Li Renjie
     
Men's pairs Routine I        
Men's pairs Routine II        
Wushu        
Men's long boxing Yuan Wenqing 4th World Championships    Italy
Men's taiji Chen Sitan      
Men's spear Wu Gang      
Women's long boxing Lu Dan      
Women's broadsword  Zuo Juan      
Women's cudgel Chen Jing      
52kg free-sparring Liu Zedong      
70kg free-sparring Yang Jinqiang      
Weightlifting        
54kg snatch Yang Bin 68th World Men's Championships   Thailand
54kg C&J Lan Shizhang      
54kg total        
64kg snatch Wang Guohua      
64kg C&J Xiao Jiangang      
64kg total        
108kg snatch Cui Wenhua      
108kg C&J        
108kg total        
46kg C&J Liu Ling 11th World Women's Championships    
46kg total        
50kg snatch Zhong Yan      
54kg snatch Meng Xianjuan      
54kg C&J        
54kg total        
64kg C&J Chen Yanqing      
64kg total        
70kg C&J Xiang Fenglan      
70kg total        
76kg C&J Hua Ju      
76kg total        
83kg snatch Tang Weifang      
+83kg C&J Ma Runmei      
+83kg total        
Marine Modelling        
F1-V3.5 Zhou Jianming 10th World Powerboat Championships   Yugoslavia
F1-V6.5        
F1-V15 Feng Rui           
F3-V Ouyang Xiangyang       
F3-E        
F2-B Liang Jiefeng 10th World NS Championships   Czechoslovakia
F2-C Zhou Zhiyong    
F5-E Zhao Jingqiang 9th World Sailboat Championships Poland
F5-M Wang Yong    
C4 Xu Rong 10th World Simulation Championships   Czechoslovakia
Xiangqi        
Men's team Lu Xin
Xu Yinchuan
5th World Championships   Hongkong
Men's individual Lu Xin      
 

Related Story

Find an athlete