Home >> Athletes >> World Champions in China

World Champions 1998-1999

2004-05-18 14:02:00 COC Website
    
Sports Name Competition Date Venue
Swimming     1998  
Women's 400m freestyle Chen Yan 8th World Championships   Australia
Women's 400m medley        
Women's 200m medley Wu Yanyan      
Men's 1m springboard Yu Zhuocheng      
Men's 3m springboard synchronized Xu Hao
Yu Zhuocheng
     
Men's 10m platform synchronized Tian Liang
Sun Shuwei
     
Fin Swimming        
Men's 50m underwater Li Yong 9th World Championships    
Men's 100m scuba        
Men's 800m scuba Zhao Yi      
Men's 50m fin Li Yong      
Women's 50m underwater Li Shaozhen      
Women's 100m scuba        
Women's 400m scuba Wu Xiaohui      
Women's 800m scuba        
Women's 50m fin Liu Qi      
Women's 100m fin        
Women's 200m fin Wang Yan      
Women's 400m fin        
Women's 800m fin        
Women's 1500m fin        
Women's 4X100m fin relay Li Shaozhen
Wu Xiaohui
Liu Qi
Zhou Yanhui
     
Women's 4X200m fin relay Li Shaozhen
Wu Xiaohui
Liu Qi
Wang Yan
     
Short-track Speed Skating        
Men's 500m Feng Kai World Championships   Austria
Women's 500m Wang Chunlu      
Women's 1000m Yang Yang (A)      
Women's 1500m        
Women's 3000m relay Yang Yang (A)Yang Yang
Wang Chunlu
Sun Dandan
     
Women's overall Yang Yang (A)      
Women's team Yang Yang (A)Yang Yang
Wang Chunlu
Sun Dandan
World Team Championships   Italy
Women's 500m Wang Chunlu World Cup   China
Women's 1000m Yang Yang      
Women's 1500m Yang Yang (A)      
Women's overall        
Women's 3000m relay Yang Yang (A)Yang Yang
Wang Chunlu
Sun Dandan
Qin Na
     
Women's team Sun Dandan
Yang Yang (A)Yang Yang
Wang Chunlu
Qin Na
     
Men's overall Li Jiajun      
Badminton        
Women's team China 17th Uber Team Cup   China(Hongkong)
Gymnastics        
Men's free exercise Li Xiaopeng World Cup Finals   Japan
Men's pommel horse Zhang Jingjing      
Men's parallel bars Zhang Jingjing
Li Xiaopeng
     
Women's uneven bars Bi Wenjing      
Women's balance beam Liu Xuan      
Shooting        
Men's free pistol team Wang Yifu
Tan Zongliang
Xu Dan
47th World  Championships   Spain
Men's standard pistol team Wang Yifu
Jin Yongde
Meng Gang
     
Men's air pistol individual Wang Yifu      
Men's air pistol team Wang Yifu
Xu Dan
Wu Hui
     
Men's moving target 30+30 individual Niu Zhiyuan      
Men's moving target 20+20 individual        
Women's sporting rifle 3X20 team Wang Xian
Shan Hong
Xu Yimin
     
Women's sporting pistol individual Cai Yeqing      
Women's sporting pistol team Cai Yeqing
Tao Luna
Sun Yi
     
Women's moving target 20+20 team Xu Xing
Wang Xia
Liu Miao
     
Women's skeet  team Zhang Shan
Liao Haiyan
Chen Zhenru
     
Women's trap team Guo Hua
Gao E
Chen Li
     
Women's air rifle individual Zhao Yinghui      
Women's air pistol individual Tao Luna      
Table Tennis        
Women's singles Wang Nan 3r World Women Cup   China(Taipei)
Sports Acrobatics        
Men's pairs Routine II Li Renjie
Song Min
15th World Championships   Balerus
Women's trios Routine I Wang Lili
Hou Chang
Liu Fei
     
Weightlifting        
Men's 56kg total Lan Shizhang 17th World Cup Finals   Hungary
Women's +75kg total Ding Meiyuan      
105kg snatch Cui Wenhua 69th World Men Championships   Finland
48kg snatch Li Yunli 12th World Women Championships    
48kg C&J        
48kg total        
53kg snatch Wang Xiufen      
53kg C&J        
53kg total        
63kg C&J Shi Lihua      
69kg snatch Tang Weifang      
69kg C&J        
69kg total        
75kg C&J Gao Xiaoyan    
+75kg C&J Tang Gonghong      
+75kg total        
Parachuting        
Women's team accuracy Zheng Hongyan
Song Yanwei
Chen Li
Wei Ning
Wang Keqing
24th World Championships    
Chess        
Women's team Xie Jun
Zhu Chen
Wang Pin
Wang Lei
33rd World Chess Team Olympiad   Russia
Marine Modelling        
C2 class Ye Wunan 9th World Simulation Championships   Poland
C4 class Liu Hong
Xie Yiqiang
     
C5 class Xiong Qiang      
Aero Modelling        
Control line acrobatics individual Han Xinping World Line-controlled Championships   Ukraine
Control line acrobatics team Han Xinping
Niu Anlin
Wang Hongwei
     
Space modelling        
Model rocketry Li Xinzhuang
Zhang Huifeng
Li Bin
World Championships   Romonia
Swimming     1999  
Men's 1m springboard Zhou Yilin 11th World Cup 99.1 New Zealand
Men's 10m platform Tian Liang      
Men's 3m springboard synchronized Yu Zhuocheng
Xiao Hailiang
     
Men's 10m platform synchronized Tian Liang
Sun Shuwei
     
Women's 1m springboard Zhang Jing      
Women's 3m springboard Liang Xiaoqiao      
Women's 10m platform Sang Xue      
Women's 3m springboard synchronized Guo Jingjing
Yang Lan
     
Women's 10m platform synchronized Sang Xue
Li Na
     
Mixed team China      
Women's 800m freestyle Chen Hua 4th World Short Course Championships   China(Hongkong)
Short-track Speed Skating        
Women's 500m Yang Yang (A) World Championships 99.3 Sofia
Women's 1000m        
Women's 1500m Yang Yang      
Women's 3000m Yang Yang (A)      
Women's 3000m relay Yang Yang (A)Yang Yang
Wang Chunlu
Sun Dandan
     
Women's allround Yang Yang (A)      
Men's 500m Li Jiajun      
Men's 3000m        
Men's allround        
Men's 5000m relay Li Jiajun
Feng Kai
An Yulong
Yuan Ye
     
Men's team   World Team Championships 99.3 U.S.A.
Women's team Yang Yang (A)Yang Yang
Wang Chunlu
Sun Dandan
     
Women's 500m Yang Yang World Cup Grand Finals 99.12 U.S.A./Holland
Women's 1000m Yang Yang (A)      
Women's 1500m      
Women's allround individual        
Women's 3000m relay Yang Yang (A)
Yang Yang
Wang Chunlu
Sun Dandan
     
Women's team totals        
Men's 500m Li Jiajun      
Men's 1500m        
Men's team totals Li Jiajun
Feng Kai
An Yulong
Yuan Ye
     
Athletics        
Women's 20km walk race Liu Hongyu World Walk Racing Cup 99.5 France
    7th World Championships 99.8 Spain
Dragon Boat        
Women's 250m Liu Shuimei
Chen Liumei
Chen Simei, etc.(25)
3rd World Championships 99.8 U.K.
Women's 500m        
Women's 100m        
Parachuting        
Men's individual accuracy Yang Ke 10th World Cup 99.9 Austria
Gymnastics        
Men's team Li Xiaopeng
Dong Zhen
Xing Aowei
Yang Wei
Lu Yufu
Huang Xu
34th World Championships 99.10 China
Men's vaulting horse Li Xiaopeng      
Men's rings Dong Zhen         
Women's balance beam Ling Jie       
Badminton                        
Men's singles Sun Jun 11th World Championships 99.5 Copenhagen
Women's doubles Ge Fei
Gu Jun
        
Team China 6th Sudirman Cup Team    
Taekwondo        
Women's 55kg Wang Shuo 7th World Women Championships 99.6 Canada
Marine Modelling        
F5-E Zhao Jingqiang 10th World Sailing Championships 99.6 Bulgaria
F5-M Wang Yong                 
F5-10        
F1-V3.5 Feng Rui 11th World Powerboating Championships 99.8 Czechoslovakia
F1-V15        
F1-V6.5 Pan Lei      
F3-V Qiu Weiqiang      
F3-E        
F4-A Liang Jiefeng 11th World Simulation NS Championships 99.8 Germany
F4-B        
F2-C Zhou Zhiyong      
Table Tennis        
Men's singles Liu Guoliang 45th World Championships 99.8 Holand
Men's doubles Liu Guoliang
Kong Linghui
     
Women's singles Wang Nan      
Women's doubles Li Ju
Wang Nan
     
Mixed doubles Ma Lin
Zhang Yingying
     
Shooting        
Women's double trap team Zhang Yafei
Gao E
Ding Hongping
World Clay Target Championships 99.7 Finland
Women's trap team Han Fang
Gao E
Chen Li
     
Men's free pistol individual Wang Yifu World Cup Finals 99.8 Germany
Men's air pistol individual        
Chess        
Women's individual Xie Jun World Women Champions 99.8 China
Xiangqi                      
Men's team Xu Yinchuan
Yan Wenqing
6th World Championships 99.10 China
Men's individual Xu Yinchuan        
Women's individual Jin Haiying      
Weightlifting        
58kg snatch Chen Yanqing 13th World Women Championships 99.11 Greece
58kg total        
69kg C&J Sun Tianni      
69kg total                    
75kg snatch Xu Jiao        
75kg total        
+75kg snatch Ding Meiyuan      
+75kg C&J        
+75kg total        
62kg snatch Shi Zhiyong 70th World Men Championships    
62kg C&J Le Maosheng      
62kg total        
Wushu        
Men's taiji boxing Zou Yunjian 5th World Championships 99.11 China(Hongkong)
Men's taiji sword Kong Xiangdong      
Men's southern-style boxing Chen Lun      
Men's broadsword Jian Zengjiao      
Women's taiji boxing Qiu Huifang      
Women's sword Chen Bei      
Women's broadsword  Liu Xiaolei      
Women's  southern-style broadsword Huang Chunni      
48kg free-sparring Chen Long      
52kg free-sparring Wang Wenjun      
56kg free-sparring Zheng Kunyou      
Sports Acrobatics        
Men's pairs allround Li Renjie
Song Min
16th World Championships 99.11 Belgium
Men's fours allround Ji Lei
Chen Yongjun
Shen Sihua
Zhu Pengtao
     
Men's fours Routine I        
Men's fours Routine II        
Women's trios Routine II Liu Xia
Wei He
Wang Cong
     
Team China        
Sepak Takraw           
Women's groups Sun Xiaodan
Wang Xiaohua
Zhou Ronghong
Liu Lei
World Championships 99.11 Thailand

Related Story

Find an athlete