Home >> Athletes >> World Champions in China

2001 World Champions in China

2004-06-08 14:54:00 COC
Sports Name Competition Date Venue
Short-track Speed Skating     2001  
Women's allround Yang Yang(A) World Cup overall ranking 2 Canada
Women's 1000m       U.S.A.
Women's 1500m       Japan
Women's 3000m relay Yang Yang(A)
Yang Yang
Wang Chunxia
Sun Dandan
    China
Women's team Yang Yang(A)
Yang Yang
Wang Chunxia
Sun Dandan
World Team Championships 3 Japan
Women's team Yang Yang(A)
Yang Yang
Sun Dandan
Zhang Juju
World Championships 3 S. Korea
Women's allround Yang Yang(A)      
Men's allround Li Jiajun      
Women's 3000m relay Yang Yang(A)
Yang Yang
Wang Chunxia
Sun Dandan
     
Women's 1500m Yang Yang(A)      
Women's 500m Wang Chunxia      
Men's 500m Li Jiajun      
Women's 1000m Yang Yang(A)      
Men's 1000m Li Jiajun      
Women's 3000m Yang Yang(A)      
Freestyle Skiing        
Women's aerials Xu Nannan World Cup Grand Finals 3 Finland
Biathlon        
Women's 12.5km mass start Yu Shumei World Cup Grand Finals 3 Norway
Shooting        
Women's trap team Li Qingnian
Ding Hongping
Zhang Yafei
World Trap Championships 5 Egypt
Women's trap Zhang Yafei       
Women's sport rifle Shan Hong World Cup Finals 8 Germany
Women's sport pistol  Tao Luna      
Women's air pistol Ren Jie      
Men's air rifle Qiu Jian      
Men's pistol rapid fire Ji Haiping      
Archery        
Women's team He Ying
Yang Jianping
Zhang Juanjuan
Sa Ren
World Championships 9 Beijing
Sailing        
Women's OP class Xu Lijia World OP class Championships 7 Qingdao
Motorboating        
0125 class Peng Linwu World Championships 9 Finland
Weightlifting        
Women's 48kg snatch Gao Wei World Championships 11 Turkey
Women's 48kg C&J        
Women's 48kg total        
Women's 63kg snatch Xiao Ying      
Women's 63kg total        
Men's 62kg snatch Li Yinglong      
Judo        
Women's +78kg Yuan Hua World Championships 7 Germany
Boxing        
Women's 57kg Zhang Maomao 1st World Women's Championships  11 U.S.A.
Taekwondo        
Women's 72kg Chen Zhong World Cup 5 Vietnam
Swimming        
Women's 50m breaststroke Luo Xuejuan  9th World Championships  7 Japan
Women's 100m breaststroke        
Diving        
Women's 3m springboard Guo Jingjing 9th World Championships  7  Japan
Women's 10m platform Xu Mian      
Women's 3m synchro. springboard Guo Jingjing
Wu Minxia
     
Women's synchro. platform Duan Qing
Sang Xue
     
Men's 1m springboard Wang Feng      
Men's 3m synchro. springboard Peng Bo
Wang Kenan
     
Men's 10m platform Tian Liang      
Men's 10m synchro. platform Tian Liang
Hu Jia
     
Gymnastics        
Men's individual all-round Feng Jing 35th World Championships 10  Belgium
Table Tennis        
Men's team Kong Linghui
Liu Guoliang
Liu Guozheng
Ma Lin
Wang Liqin
46th World Championships 4 Japan
Women's team Wang Nan
Li Ju
Zhang Yining
Yang Ying
Sun Jin
        
Men's single Wang Liqin      
Women's singles Wang Nan      
Men's doubles Wang Liqin
Yan Sen
     
Women's doubles Wang Nan
Li Ju
     
Mixed doubles Qin Zhijian
Yang Ying
     
Women's singles Zhang Yining World Cup 8 Anhui
Badminton        
Mixed team China*  7th Sudirman Cup Team 6 Spain
Mixed doubles Gao Ling
Zhang Jun
12th World Championships 6 Spain
Women's singles Gong Ruina      
Women's doubles Gao Ling
Huang Sui
     
Wrestling        
Women's 62kg Meng Lili World Women's Championships 11 Bulgaria
Parachuting        
Group precision landing Zheng Hongyan
Sheng Jun
Wei Ning
CaoYan
WangKeqing
26th World Championships 8  Spain
Model Ship        
F5-B class  Liang Yong 11th World Championships(Sailing) 8 Poland
F2-C class Zhou Zhiyong 12th World Championships(Artificial model) 7 Poland
F3-V class Qiu Weiqiang 12th World Championships(powerboat) 8 Bulgaria
F3-E class        
Xiangqi        
Men's team Hu Ronghua
Lu Qin
7th World Championships 12 Macao
Men's individual  Lu Qin      
Women's individual Wang Linna      
Chess        
Women's individual Zhu Chen World Women's Championships 11 Armenia
Men's broadsword Sun Chunhe      
Men's cudgel Yuan Xindong      
Women's southern-style boxing Ding Huiru      
Women's taiji boxing Fan Xueping      
Men's taiji boxing Kong Xiangdong      
Men's long boxing Jiang Bangjun      
Women's cudgel Wang Xiaonan      
48kg free combat Shi Xufei      
52kg free combat Kang Yonggang      
65kg free combat Geriletu      
75kg free combat Yuan Yubao      
Dragon Boat        
Women's group 1000m China 4th World Championships 8 U.S.A.
Women's group 500m        
Mixed group 250m        
China* Ji Xinpeng, Chen Hong, Gong Zhichao, Zhou Mi, Zhang Jun, Zhang Wei, Liu Yong, Gao Ling, Huang Sui, Yang Wei, Huang Nanyan, Chen Qiqiu

 

Related Story

Find an athlete