Home >> Athletes >> World Champions in China

2004 World Champions in China

2005-02-07 09:30:00 COC
Event Name   Tournament Date Venue
FIGURE SKATING
Pairs Shen Xue, Zhao Hongbo Figure Skating World Cup Finals January
MODEL SHIPS
FSR-07.5 Zhao Bo 14th World Model Ships (Endurance) Championships  January Slovenia
C4 Xie Yiqiang 12th Model Ships (Artificial Model) Championships  July France
C6 Zeng Guosheng 12th Model Ships (Artificial Model) Championships July France
F1E-1kg Zhou Jianming 13th World Model Ships (Power Boat) Championships August Poland
F1-V15 Feng Rui 13th World Model Ships (Power Boat) Championships August Poland
F1-V3.5 Zhou Jianming 13th World Model Ships (Power Boat) Championships August Poland
F1-V7.5  Zhou Jianming 13th World Model Ships (Power Boat) Championships August Poland
F3-V  Qiu Weiqiang 13th World Model Ships (Power Boat) Championships August Poland
AEROMODELS
S4 Rocket-propelled model glider team  Niu Xiaobin, Lu Zheng, Zhang Xuexiang 15th World Aeromodels Championships January Poland
S8 Romote control rocket-propelled model glider team  Niu Xiaobin, Lu Zheng, Zhang Xuexiang 15th World Aeromodels Championships January Poland
SPEED SKATING
Women's 500m Wang Manli World Short-Distance Championships January
Women's 500m Wang Manli World Cup Finals February Netherlands
Men's 100m Yu Fengtong World Cup Finals February Netherlands
JUDO
Women's 48-52kg class Xian Dongmei World Cup Finals February Germany
DIVING
Men's 10m platform  Tian Liang 14th World Cup Diving Finals February Greece
Men's 10m synchro platform  Tian Liang, Yang Jinghui 14th World Cup Diving Finals February Greece
Men's 3m springboard  Peng Bo, Wang Kenan 14th World Cup Diving Finals February Greece
Women's 3m synchro springboard   Guo Jingjing, Wu Minxia 14th World Cup Diving Finals February Greece
Women's 10m synchro platform  Lao Lishi, Li Ting 14th World Cup Diving Finals February Greece
Men's 10m platform  Hu Jia 28th Olympic Games August Greece
Men's 3m springboard  Peng Bo 28th Olympic Games August Greece
Men's 10m synchro platform  Tian Liang, Yang Jinghui 28th Olympic Games August Greece
Women's 3m springboard   Guo Jingjing 28th Olympic Games August Greece
Women's 10m synchro platform Lao Lishi, Li Ting 28th Olympic Games August Greece
Women's 3m synchro springboard Guo Jingjing, Wu Minxia 28th Olympic Games August Greece
SHORT-TRACK SPEED SKATING
Women's 3000m relay   Fu Tianyu,  Wang Meng,  Wang Wei, Sun Linlin World Cup Finals January Netherlands
Men's 5000m Li Jiajun 2003-2004 Short-Track Speed Skating World Cup March
Men's 5000m relay   Sui Baoku, Li Songnan, Li Jiajun, Li Ye, Guo Wei 2003-2004 Short-Track Speed Skating World Cup  March
Women's 500m  Fu Tianyu 2003-2004 Short-Track Speed Skating World Cup March
Women's 500m  Wang Meng World Short-Track Speed Skating Championships March Sweden
GYMNASTICS
Men's pommel horse   Xiao Qin World Cup Finals January Netherlands
Men's vaulting horse  Lu Bin World Cup Finals January Netherlands
Men's pommel horse Teng Haibin 28th Olympic Games August Greece
TABLE TENNIS
Men's team   Ma Lin, Liu Guozheng, Kong Linghui, Wang Hao, Wang Liqin 47th World Table Tennis
Championships
March Qatar
Women's team 
Zhang Yining, Niu Jianfeng, Li Ju/Wang Nan, Guo Yue 47th World Table Tennis Championships March Qatar
Men's doubles   Ma Lin, Chen Qi 28th Olympic Games August Greece
Women's doubles  Wang Nan, Zhang Yining 28th Olympic Games August Greece
Women's singles  Zhang Yining 28th Olympic Games August Greece
Men's singles Ma Lin World Cup October China
Men's doubles  Ma Lin, Chen Qi World Cup October China
Women's singles   Zhang Yining World Cup October China
Women's doubles   Zhang Yining, Wang Nan World Cup October China
BADMINTON
Thomas Cup Chen Hong, Fu Haifeng, Chen Qiqiu, Chen Yu, Bao Chunlai, Zheng Bo, Cai Yun, Lin Dan, Xia Xuanze, Sang Yang Thomas Cup Tournament May  Indonesia
Uber Cup   Yang Wei, Zhang Jiewen, Xie Xingfang, Zhou Mi, Gao Ling, Wei Yili, Huang Sui, Gong Ruina, Zhao Tingting, Zhang Ning Uber Cup Tournament May Indonesia
Mixed doubles   Zhang Jun, Gao Ling 28th Olympic Games August Greece
Women's singles   Zhang Ning 28th Olympic Games August Greece
Women's doubles   Yang Wei, Zhang Jiewen 28th Olympic Games August Greece
ROWING
Women's lightweight quadruple sculls Zhou Weijuan, Tan Meiyun, Deng Yanping, Wang Yanni World Rowing
Championships
July Spain
SAILING
Men's OP class 
Ni Wei World Sailing Championships July Ecuador
VOLLEYBALL
Women's volleyball   Feng Kun, Wang Lina, Zhao Ruirui, Song Nina, Yang Hao, Liu Yanan, Zhang Yuehong, Chen Jing, Li Shan, Zhang Ping, Zhang Na, Zhou Suhong 28th Olympic Games August Greece
SHOOTING
Men's air rifle 10m Zhu Qinan 28th Olympic Games August Greece
Men's air pistol 10m  Wang Yifu 28th Olympic Games August Greece
Men's small-bore free rifle 3x40 50m   Jia Zhanbo 28th Olympic Games August Greece
Women's air rifle 10m   Du Li 28th Olympic Games August Greece
Women's air rifle 10m  Du Li World Cup Finals October Thailand
Men's air rifle 10m Zhu Qinan World Cup Finals October Thailand
ATHLETICS
Men's 60m hurdles  Liu Xiang World Indoor Athletics Championships March Hungary
Men's 110m hurdles   Liu Xiang 28th Olympic Games August Greece
Women's 10000m    Xing Huina 28th Olympic Games August Greece
TENNIS
Women's doubles   Sun Tiantian, Li Ting 28th Olympic Games August Greece
SWIMMING
Women's 100m breaststroke  Luo Xuejuan 28th Olympic Games August Greece
WEIGHTLIFTING
Men's 62kg class   Shi Zhiyong 28th Olympic Games August Greece
Men's 69kg class   Zhang Guozheng 28th Olympic Games August Greece
Women's 58kg class   Chen Yanqing 28th Olympic Games August Greece
Women's 69kg class Liu Chunhong 28th Olympic Games August Greece
Women's +75kg class  Tang Gonghong 28th Olympic Games August Greece
JUDO
Women's 48-52kg class  Xian Dongmei 28th Olympic Games August Greece
WRESTLING
Women's 72kg class freestyle  Wang Xu 28th Olympic Games August Greece
TAEKWONDO
Women's 67kg class  Luo Wei 28th Olympic Games August Greece
Women's +67kg class  Chen Zhong 28th Olympic Games August Greece
CANOEING
Men's C-2 500m Yang Wenjun, Meng Guanliang World Cup Finals June Germany
Women's K-2 500m  Xu Linbei, Zhong Hongyan World Cup Finals June Germany
Women's K-4 1000m  Gao Yi, Zhang Jinmei, Xu Linbei, Xu Yaping World Cup Finals June Germany
Men's C-2 500m  Yang Wenjun, Meng Guanliang 28th Olympic Games August Greece
PARACHUTING
Women's individual accuracy  Wang Keqing 28th World Parachuting Championships September Croatia
MOTORBOATING
O-125 Shi Haiwen  World O-125 Motorboating Championships September China
CHESS
Women's team  Xie Jun/Zhao Xue/Xu Yu Hua/Huang Qian 36th Olympic Team Championships October Spain
UNDERWATER SWIMMING
Men's 100m fin Yuan Haifeng 12th World Fin Swimming Championships October China
Women's 50m fin Yang Yuqiong 12th World Fin Swimming Championships October China
Women's 50m apnea   Zhu Baozhen 12th World Fin Swimming Championships October China
Women's 100m fin Zhu Baozhen 12th World Fin Swimming Championships October China
Women's 100m scuba Zhu Baozhen 12th World Fin Swimming Championships October China
Women's 200m fin  Liu Qi 12th World Fin Swimming Championships October China
Women's 400m fin  Chen Xiaoping 12th World Fin Swimming Championships October China
Women's 400m scuba   Zhu Baozhen 12th World Fin Swimming Championships October China
Women's 800m fin Chen Xiaoping 12th World Fin Swimming Championships October China
Women's 800m scuba Huang Jingjing 12th World Fin Swimming Championships October China
Women's 1500m fin  Dong Yue 12th World Fin Swimming Championships October China
Women's 4x200m fin relay  Liu Qi, Chen Xiaoping, Zhong Jiexia, Wang Jie 12th World Fin Swimming Championships October China
DRAGON BOAT
Senior mixed group 500m   Xiang Quanhao, Feng Yizhuang, Liu Mei, Ho Caijin, Luo Liudai, Luo Fengxia, Luo Zimei, Lun Qiaozhen, Luo Huixing, Mai Shaohua, Wu Shunxia, He Sanmei, Li Hanhua, Li Nianzhong, He Weijun, Su Bingchang, Xiong Qiguo, He Deli, Cheng Weichao, He Weiyao, Liang Yinghong, Wu Zhonglin, Wu Guochao, Luo Rongkuan, Luo Yiyuan 5th World Dragon Boat Championships October China
Senior women's group 1000m
Xiang Quanhao, Feng Yizhuang, Liu Mei, Ho Caijin, Luo Liudai, Luo Fengxia, Luo Zimei, Lun Qiaozhen, Luo Huixing, Mai Shaohua, Wu Shunxia, He Sanmei, He Pinzhen, Li Wangxing, Zhang Xingjiao, Lin Qianying, Zhang Yaohuan, Lin Shubing, He Rongdi, Guan Wangxing, Zhang Xingjiao, Lin Qianying, Zhang Yaohuan, Lin Shubing, He Rongdi, Guan Wangxing, He Shuzhen, Chen Qulian, Chen Guilian, Ou Shunhuan 5th World Dragon Boat Championships October China
WUSHU
Men's 52kg free sparring   Li Bijin 2nd World Cup Free Sparring Tournament November China
Men's 56kg free sparring Zhang Shuaike 2nd World Cup Free Sparring Tournament November China
Men's 70kg free sparring Tai Puqing 2nd World Cup Free Sparring Tournament November China
Men's 75kg free sparring  Zheng Yusong 2nd World Cup Free Sparring Tournament November China

Related Story

Find an athlete